Hopp til innhold

Politifaglig etterforskningsleder (PEL) innen økonomisk kriminalitet.

Arbeidsgiver

Øst politidistrikt

Sted

Jonas Lies gate 20, 2000 Lillestrøm

Om jobben

Stillingstittel
Politifaglig etterforskningsleder (PEL) innen økonomisk kriminalitet.
Type ansettelse
Fast, heltid 100%
Arbeidsspråk
Norsk
Antall stillinger
1
Arbeidssted
Hjemmekontor ikke mulig

Søk på jobben

Søk senest fredag 24. april

Om stillingen

Vi har ledig stilling som politifaglig etterforskningsleder (PEL) ved seksjon for økonomisk og miljørelatert kriminalitet ved FEFE øko-miljø i Øst politidistrikt.

Seksjon for økonomisk og miljørelatert kriminalitet har ansvar for etterforskningen av de alvorligste sakene innen økonomisk kriminalitet, miljøkriminalitet, arbeidslivskriminalitet og cyberkriminalitet i Øst politidistrikt. Videre har seksjonen ansvar for tverretatlig samarbeid med kontroll- og tilsynsmyndigheter på fagfeltet. Seksjonen er organisert med tre underliggende avsnitt lokalisert på Lillestrøm og Sarpsborg/Grålum.

Kontorsted for stillingen er Lillestrøm.

Straffesaksarbeidet skjer i tverrfaglige team med jurister, etterforskere med politifaglig og økonomisk bakgrunn. Seksjonen vår er i kontinuerlig utvikling for å møte samfunnets behov og kriminalitetsbilde. Dette gir muligheter for både faglig vekst og varierte arbeidsoppgaver. Hos oss får du muligheten til å bygge videre kompetanse innen profittmotivert kriminalitet og bidra til å bekjempe denne typen kriminalitet, kriminalitet skal ikke lønne seg.

Vi er på jobb for et trygt Norge. Som en del av politiets viktige samfunnsoppdrag, skal vi forebygge og bekjempe kriminalitet, skape trygghet og ivareta rettssikkerheten. Vi tror at mangfold bidrar til bedre oppgaveløsning, og søker derfor medarbeidere med ulik bakgrunn, erfaring, perspektiv og kompetanse. Dersom du har behov for tilrettelegging i rekrutteringsprosessen eller arbeidshverdagen, vil vi gjøre vårt beste for å gi deg det du trenger. 


Dette ser vi etter hos en ny medarbeider

Vi ser etter deg som vil være med å gjøre en forskjell i kampen mot økonomisk kriminalitet. Du har solid etterforskningserfaring og drives av å avdekke komplekse sammenhenger, se helheten og levere resultater av høy kvalitet.

Hos oss møter du et fagmiljø med høye ambisjoner. Vi stiller høye krav til faglig kompetanse, motivasjon, arbeidsmoral og etisk integritet, men gir deg også muligheten til å utvikle deg videre i et miljø preget av tillit, ansvar og faglig tyngde. Du er en lagspiller som evner å sette retning, skape fremdrift og få mennesker rundt deg til å prestere sammen.

Arbeidshverdagen er variert og dynamisk, hvor man også vil kunne forvente tett samarbeid på tvers av interne fagmiljøer og eksterne kontrolletater. Du vil jobbe med et bredt spekter av saker, hvor både kvalitet, selvstendighet og beslutningskraft er avgjørende.

Som PEL får du en sentral rolle i porteføljestyringen. Du leder og deltar i inntaks-, saks- og prioriteringsmøter, og bidrar aktivt i samhandling både internt og eksternt. Du har ansvar for å lede etterforskningen i større saker, samtidig som du følger opp og utvikler etterforskere i deres arbeid.

Rollen gir stor påvirkningskraft, høy grad av variasjon og et tempo som utfordrer og utvikler deg. Du vil også bidra på tvers av enheter ved behov, noe som gir bred erfaring og et sterkt faglig nettverk. 


Arbeidsoppgaver

  • I samarbeid med jurist lede etterforskningen slik at det som blir gjort er formålsstyrt og i tråd med gjeldende regelverk, rundskriv, faglige standarder og anerkjente etterforskningsmetoder.
  • Kvalitetssikre og prioritere saker, samt fordele saksansvar/etterforskningsoppgaver.
  • Utarbeide etterforskningsplaner, og sørge for at etterforskningen gjennomføres med høy kvalitet.
  • Være faglig støtte for etterforskerne, kvalitetssikre sak, og utføre etterforskningsoppgaver
  • Bidra til kontinuerlig faglig og metodisk utvikling innen fagfeltet.
  • Holde seg oppdatert på lovendringer, retningslinjer og instrukser innenfor fagfeltet.
  • Støtte de geografiske driftsenhetene med råd, veiledning og spesialistkompetanse.
  • Bidra til å utvikle gode rutiner og kontakter med interne og eksterne samarbeidspartnere.
  • Andre oppgaver pålagt av leder innen enhetens ansvarsområde.
  • FEFE deltar i bemanning av krimvakt i helg og deltakelse i dette arbeidet må kunne påregnes

Kvalifikasjoner

Dette må du ha for å være kvalifisert:

  • Bestått utdanning fra Politihøgskolen/Politiskolen.
  • Solid og bred erfaring fra etterforskning.
  • God digital kompetanse for å håndtere arbeidsoppgavene.
  • Du må  ha plettfri vandel og være skikket for tjeneste i politiet og politiattest (uttømmende og utvidet) må innhentes ved ev. ansettelse jfr. politiloven § 18 og politiregisterloven § 41.

Det er også ønskelig med:

  • Erfaring med etterforskningsledelse (PEL).
  • Erfaring med økonomisk kriminalitet og/eller relevant økonomisk kompetanse.
  • Solid erfaring med etterforskningsplaner og prosjektorganisert etterforskning.
  • Kompetanse innen digitale spor og pengestrømmer, herunder kryptovaluta.
  • Erfaring med analyse, etterretning og formidling av komplekst informasjonsgrunnlag.
  • Kjennskap til skjulte metoder og internasjonalt politisamarbeid.

Personlige egenskaper

  • Har gode lederegenskaper og evner å skape retning, fremdrift og resultater.
  • Arbeider strukturert, analytisk og med høy kvalitet i alle ledd av etterforskningen.
  • Har svært gode samarbeidsevner og bygger tillit på tvers av fagmiljøer og etater.

Som medarbeider i politiet har du høy etisk bevissthet, du kjennetegnes av å være modig og helhetsorientert, du viser respekt og er tett på. Du kan lese mer om våre etiske retningslinjer og medarbeiderplattform her.


Dette kan vi tilby om du velger oss

  • Stillingen lønnes som Politioverbetjent (stillingskode 0287) med årslønn: kr. 725 000-880 000.
  • Medlemskap i Statens pensjonskasse, med blant annet gode pensjons- og forsikringsordninger. Les mer her
  • Gode arbeidsbetingelser jf. statens personalhåndbok (fleksibel arbeidstid, trening i arbeidstiden, o.l )

Mangfold i politiet

Dersom du har funksjonsnedsettelse, innvandrerbakgrunn eller hull i CV-en, er det anledning for å krysse av for dette i søknaden. Er du kvalifisert for stillingen, vil du bli vurdert for positiv særbehandling. 
Det innebærer at minst én søker fra hver av disse gruppene blir innkalt til intervju.

Les mer om positiv særbehandling når man søker jobb i staten her

Opplysningene du gir, brukes til å utarbeide anonymisert statistikk som alle statlige virksomheter rapporterer i sine årsrapporter.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=uUTjHmSB_Wc

Slik søker du

Du søker ved å fylle ut CV i Jobbnorges CV-skjema og skrive et kort søknadsbrev. I tillegg må du legge ved relevante vitnemål og attester. Relevante kandidater vil bli kalt inn til intervju.

Opplysninger om deg kan bli offentliggjort selv om du har anmodet om ikke å bli ført opp på søkerlisten. Dersom anmodningen ikke blir tatt til følge, vil du bli varslet om dette.


Kontaktperson for stillingen

Robert Flisen

Avsnittsleder

+4791733656

robert.flisen@politiet.no

Om bedriften

Øst politidistrikt er landets nest største med cirka 2000 medarbeidere som betjener i underkant av 740 000 innbyggere i 29 kommuner i Romerike, Follo og Østfold. Administrasjonsstedet i Øst politidistrikt ligger i Ski, kun 11 minutter med tog fra Oslo.

Særtrekk ved politidistriktet er at vi har tre av landets største grenseovergangssteder; Oslo lufthavn, Svinesund og Ørje. Det genererer kriminalitet spesielt innenfor vinning og narkotika, samt utlendingsfeltet. Flere av landets største byer er også lokalisert i politidistriktet. Sammen med store tettsteder, store landbruksområder og lang kystlinje gir dette politidistriktet en tilsvarende bredde i oppgaveløsningen med redningsoppdrag, patruljetjeneste, etterforskning, oppgaver knyttet til grensen, samt sivile gjøremål og forvaltningsoppgaver m.m. Forebyggende arbeid er en hovedstrategi for politidistriktet. Vi kan derfor tilby en arbeidsplass med varierte og spennende utfordringer.

Vi mener at inkludering og mangfold er en styrke. Vi ønsker medarbeidere med ulike kompetanser, fagkombinasjoner, livserfaring og perspektiver for å bidra til enda bedre oppgaveløsning.
Dersom det er kvalifiserte søkere med funksjonsnedsettelse, hull i CV-en eller innvandrerbakgrunn, skal vi innkalle minst én søker i hver av disse gruppene til intervju. For å bli vurdert som søker i disse gruppene, det vil si positivt særbehandlet på denne måten, må søkerne oppfylle visse krav. Les mer om kravene på Arbeidsgiverportalen.

Hovedregel ved ansettelse i staten er seks måneders prøvetid, jf. statsansatteloven § 15, første ledd.
Opplysninger om søkeren kan bli offentliggjort selv om søkeren har anmodet om ikke å bli ført opp på søkerlisten. Dersom anmodningen ikke blir tatt til følge, vil søkeren bli varslet om dette.
 

Sektor

Offentlig

Del annonsen

Annonsedata

Rapporter annonse
Stillingsnummer

abde4a8e-ac64-4db3-a516-4d78cf6099b9

Sist endret

10. april 2026

Hentet fra

jobbnorge

Referanse

10290686

Lignende annonser

Laster lignende annonser