Hopp til innhold

Operativ analytiker PB2/PB3/POB

Arbeidsgiver

Finnmark politidistrikt

Sted

Labyrinten 1, 9506 Alta, Parkgata 16, 9600 Hammerfest, Rådhussvingen 1, 9900 Kirkenes

Om jobben

Stillingstittel
Operativ analytiker PB2/PB3/POB
Type ansettelse
Fast, heltid 100%
Arbeidsspråk
Norsk
Antall stillinger
1

Søk på jobben

Søk senest mandag 16. februar

Om stillingen

Finnmark politidistrikt skal styrke sin innsats med å skape trygghet i det digitale rom, blant annet gjennom etterforskning av internettrelaterte overgrep mot barn, og andre internettrelaterte straffesaker.

I den forbindelse skal vi ansette en operativ analytiker med særlig ansvar for dette fagfeltet. Analytikeren vil jobbe tett sammen med vårt team bestående av etterforskningsledere, etterforskere på avsnitt for taktisk etterforskning på FEFE. Som operativ analytiker skal du i pågående straffesaker bidra med å systematisere, strukturere, og visualisere informasjon i, utøve øvrige etterforskningsskritt i samråd med etterforsker på sak og bidra med iretteføring av saker herunder påregne presentasjon av analysene i retten.

Avsnittet er i dag stedsplassert hovedsakelig i Kirkenes, Alta og Hammerfest, og denne stillingen lyses ut med kontorsted på alle disse stedene. Avsnittet har ansvaret for de mest alvorlige og krevende straffesakene i distriktet, spesielt innen vold, seksuelle overgrep og undersøkelse av alvorlige ulykker og branner.

Kort oppsummert - hos oss får du:

  • Meningsfylte oppgaver i et veldig viktig samfunnsoppdrag
  • Tidlig ansvar, felleskap og faglig utvikling
  • Et enklere hverdagsliv, fantastisk natur og økonomiske fordeler

Vi er på jobb for et trygt Norge. Som en del av politiets viktige samfunnsoppdrag, skal vi forebygge og bekjempe kriminalitet, skape trygghet og ivareta rettssikkerheten. Vi tror at mangfold bidrar til bedre oppgaveløsning, og søker derfor medarbeidere med ulik bakgrunn, erfaring, perspektiv og kompetanse. Dersom du har behov for tilrettelegging i rekrutteringsprosessen eller arbeidshverdagen, vil vi gjøre vårt beste for å gi deg det du trenger.

Er du nysgjerrig på Finnmark? Les mer her!

Vi ser frem til å se søknaden din!

 


Dette ser vi etter hos en ny medarbeider

Vi ser etter motiverte personer som er interessert i å møte utfordringer knyttet til analyse og kriminalitetsbekjempelse. Vi stiller høye krav til faglig kompetanse, motivasjon, arbeidsmoral og etisk integritet. Videre søker vi medarbeidere som opptrer profesjonelt til enhver tid og fungerer som gode ambassadører for politiet gjennom sine holdninger og handlinger i sitt daglige arbeid. Evnen til å være trygg, nærværende, lydhør samt å bygge tillit til publikum, er avgjørende for suksess i vår organisasjon. I vår vurdering av kandidater er blant annet dette noe vi vil legge vekt på samt evnen til å bidra til et inkluderende og respektfullt arbeidsmiljø.

 


Arbeidsoppgaver

Hovedoppgaver:

  • Systematisere, strukturere, analysere og visualisere informasjon mottatt i straffesak
  • Foreta en-kildeanalyse
  • Foreta fler-kildeanalyse
  • Utarbeidede komplett saksanalyse
  • Innhenting og bearbeiding av elektroniske spor i pågående straffesaker

Øvrige oppgaver:

  • Tilrettelegge for gjennomgang av materiale fra elektroniske spor
  • Gjennomgå og analysere innsamlet datamateriale ved bruk av egnet verktøy
  • Bistå avsnittet innen hele dets oppgaveportefølje
  • Andre pålagte oppgaver fra nærmeste leder

 


Kvalifikasjoner

Dette må du ha for å være kvalifisert:

  • Fullført Politi(høg)skolen
  • Innfri krav for PB2/PB3
  • God skriftlig og muntlig fremstillingsevne
  • God erfaring med etterforskning og etterforskningsprosessen
  • Erfaring i bruk av Excel og bearbeiding av elektroniske spor

Ønskelig for PB2/PB3, nødvendig for politioverbetjent: 

  • Erfaring fra etterforskning av internettrelaterte overgrep
  • PHS sin videreutdanning innen kriminalanalyse, herunder både introduksjon til Operativ Kriminalanalyse og Fordypning i Operativ kriminalanalyse
  • Videreutdanning i etterforskning(VEF)

Du må ha plettfri vandel og være skikket for tjeneste i politiet og politiattest (uttømmende og utvidet) må innhentes ved ev. ansettelse jfr. politiloven § 18 og politiregisterloven § 41.


Personlige egenskaper

  • Resultatorientert og god gjennomføringsevne på alle områder
  • Kreativ og initiativrik
  • Sette retning og skape resultater i samarbeid med andre
  • Evne til å arbeide effektivt, strukturert og selvstendig, også under stort arbeidspress
  • Modig, helhetsorientert og tett på
  • Evne og vilje til faglig utvikling

Som medarbeider i politiet har du høy etisk bevissthet, du kjennetegnes av å være modig og helhetsorientert, du viser respekt og er tett på. Du kan lese mer om våre etiske retningslinjer og medarbeiderplattform her.  

 


Dette kan vi tilby om du velger oss

  • Stillingen lønnes som politibetjent 2/3 (stillingskode 1461/1459) med årslønn:
    • politibetjent 2: kr. 627 000 
    • politibetjent 3: kr. 692 000
    • For spesielt kvalifisert personell som tilfredsstiller alle nødvendige og ønskede kvalifikasjonskrav kan ansettelse som politioverbetjent (SKO0287) fra kr 700 000 – 800 000 vurderes. 
  • Medlemskap i Statens pensjonskasse, med blant annet gode pensjons- og forsikringsordninger. Les mer på www.spk.no 
  • Gode arbeidsbetingelser bl.a. trening i arbeidstiden.
  • Virkemiddelordning for Finnmark og Nord-Troms som innebærer: 
    • reduksjon i personbeskatningen 
    • nedskriving av studielån med inntil 20% av opprinnelig lånegrunnlag, avgrenset oppad til 60 000 kroner per år.
    • fritak for el-avgift på forbruk 
    • gratis barnehage 

 


Mangfold i politiet

Dersom du har funksjonsnedsettelse, innvandrerbakgrunn eller hull i CV-en, er det anledning for å krysse av for dette i søknaden. Er du kvalifisert for stillingen, vil du bli vurdert for positiv særbehandling. 
Det innebærer at minst én søker fra hver av disse gruppene blir innkalt til intervju.

Les mer om positiv særbehandling når man søker jobb i staten her

Opplysningene du gir, brukes til å utarbeide anonymisert statistikk som alle statlige virksomheter rapporterer i sine årsrapporter.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=uUTjHmSB_Wc

Slik søker du

Du søker ved å fylle ut CV i Jobbnorges CV-skjema og skrive et kort søknadsbrev. I tillegg må du legge ved relevante vitnemål og attester. Relevante kandidater vil bli kalt inn til intervju.

Opplysninger om deg kan bli offentliggjort selv om du har anmodet om ikke å bli ført opp på søkerlisten. Dersom anmodningen ikke blir tatt til følge, vil du bli varslet om dette.


Kontaktpersoner for stillingen

Kathrine Hansen

Lederstøtte

+4790829443

kathrine.hansen@politiet.no

Steffen Wian Andreassen

Avsnittsleder

+4791829692

steffen.andreassen@politiet.no

Om bedriften

Finnmark politidistrikt er med sine 48 637 km2 et av Norges største politidistrikter og dekker en befolkning på ca. 80 000 fordelt på 18 kommuner. Kommunene Tana, Nesseby, Karasjok, Kautokeino og Porsanger er kjerneområdet for samisk kultur og språk. Politidistriktet er organisert i en geografisk driftsenhet med fire tjenesteenheter, fem funksjonelle driftsenheter og tre lederstøttestaber.

Distriktet ledes av politimesteren med hovedsete i Kirkenes. Finnmark politidistrikt har Norges eneste Schengengrense over land, og har ca. 500 medarbeidere.

Finnmark politidistrikt skal fremme likestilling og bekjempe diskriminering uavhengig av blant annet kjønn, alder, etnisitet, religion, funksjonsevne, seksuell orientering, kjønnsidentitet og kjønnsuttrykk.

 

Sektor

Offentlig

Del annonsen

Annonsedata

Rapporter annonse
Stillingsnummer

75570aa7-0791-4709-be3d-d09cda86b849

Sist endret

2. februar 2026

Hentet fra

jobbnorge

Referanse

10280203

Lignende annonser

Politibetjent ved GDE Finnmark

Arbeidsgiver

Finnmark politidistrikt

Sted

Alta, Berlevåg, Båtsfjord, Mehamn, Kautokeino, Hammerfest, Hasvik, Karasjok, Kirkenes, Kjøllefjord, Havøysund, Honningsvåg, Lakselv, Tana, Vadsø, Vardø