Hopp til innhold

I Dønna kirkelige fellesråd er det ledig 50 % fast stilling som kirkeverge/ daglig leder fra 1. mai 2026.

Arbeidsgiver

Dønna Sokn

Sted

Krunhaugen 3, 8820 Dønna

Om jobben

Stillingstittel
Kirkeverge
Oppstart
1. mai 2026
Type ansettelse
Fast, deltid 50%
Arbeidstid
Dagtid, ukedager
Arbeidsspråk
Norsk
Antall stillinger
1
Arbeidssted
Hybridkontor

Søk på jobben

Søk senest mandag 16. mars

Send søknad til

kirkeverge@donna.kommune.no

I Dønna kommune bor det ca. 1 450 mennesker. Dønna ligger midt i det naturskjønne Ytre Helgeland, med Helgelandsfjellene Dønnamannen, De syv søstre og Vegafjellet i umiddelbar nærhet. Nærheten til havet og fjellene gir fantastiske rekreasjonsmuligheter for den naturinteresserte søker. For småbarnsfamilier er det god barnehagedekning og et godt skoletilbud. Dønna har et aktivt og variert tilbud innen kultur og idrett.

Sandnessjøen er regionssentret og nærmeste by. Det er god kommunikasjon mellom Dønna og inn til Sandnessjøen med ferger og hurtigbåter. I Sandnessjøen er det flyplass, og hurtigruta har daglige anløp her.

Kirkene

Dønnes kirke, som ligger i nordenden på Dønna, er ei steinkirke fra første halvdel av 1200 -- tallet. Kirka ble i 2006 kåret til Nord-Norges vakreste kirke.

Ca. midt på Dønna ligger Nordvik kirke, ei trekirke fra 1871. Helt i sør på Dønna ligger Hestad kirke, som ble bygget i 1912. På øya Løkta, som en må med ferge for å komme til, finner en Løkta kirke, og på øya Vandve finner en Vandve kapell.

Kirkene blir også mye brukt til konserter og andre arrangement

Menighetsliv

Dønne menighet har et rikt frivillig arbeid; Speidergruppe, forsangergruppe, tekstlesere, kirkeverter, dugnadsarbeid osv. som det kan være naturlig å samarbeide med. Vi ønsker at dagens kirker skal være i aktiv bruk.

Arbeidsforhold

Kirkevergen har kontor på rådhuset på Solfjellsjøen, i kontorfellesskap sammen med prest, kirkemusiker og kateket.

Kirkevergen/stabene til Dønna og Herøy jobber tett sammen, og har felles møtested på rådhusene både på Dønna og Herøy. Det er en god del felles samarbeidsavtaler mellom fellesrådene i Dønna og Herøy.

Vi søker en engasjert, utadvendt og samlende person som kan bidra til å inspirere, motivere og bygge gode relasjoner.

Arbeidsoppgaver
  • Daglig leder for fellesrådets virksomhet

  • Personalansvar for de ansatte i kirkelig fellesråd

  • Budsjett og økonomistyring

  • Drift og vedlikehold i tilknytning til kirkene

  • Forvaltning av gravplasser

  • Saksbehandling for menighetsråd og fellesråd

Kvalifikasjoner
  • Vi søker en leder med erfaring fra personalarbeid og økonomistyring. Relevant høyere utdanning er ønskelig. Stillingen krever medlemskap i Den norske kirke

  • Kjennskap til organisering og arbeid i den norske kirke

  • Gode IKT ferdigheter

  • God skriftlig og muntlig framstillingsevne

  • Relevant praksis kan kompensere for manglende utdanning

Personlig egnethet vil bli tillagt stor vekt, og vi søker en trygg og tydelig leder.

Kirkevergen må også inneha sertifikat og disponere bil

Vi tilbyr:

Spennende og utfordrende arbeidsoppgaver

Dyktige og engasjerte medarbeidere

Fleksibilitet i stillingen

Lønn etter avtale

Pensjons- og forsikringsavtale i KLP

Ansettelse skjer på de vilkår som til enhver tid fremgår av gjeldende lover, reglement og tariffavtaler, herunder 6 måneders prøvetid. Pliktig medlemskap i pensjonsordning.

Kontaktperson for stillingen

Helga Kjellevold

Leder Dønna fellesråd

93625385

helkje01@online.no

Om bedriften

Dønna kirkelig fellesråd er en organisasjon med kirkeverge/daglig leder, kirkemusiker, menighetspedagog, kirkemusiker, kirketjener og en prest. Disse har kontorfellesskap på rådhuset i kommunesenteret i Dønna kommune. Fellesrådet har ansvaret for 3 kirker og 4 gravplasser.

Sektor

Offentlig

Del annonsen

Annonsedata

Rapporter annonse
Stillingsnummer

f33ac636-3063-4188-aef7-0809b00b9c9a

Sist endret

24. februar 2026

Hentet fra

Stillingsregistrering

Referanse

f33ac636-3063-4188-aef7-0809b00b9c9a

Lignende annonser