Grensekontrollør 1. linje, deltid
Øst politidistrikt
Edvard Munchs veg, 2061 Gardermoen
Om jobben
- Stillingstittel
- Grensekontrollør 1. linje, deltid
- Type ansettelse
- Vikariat, deltid
- Antall stillinger
- 10
- Arbeidsspråk
- Norsk
Søk på jobben
Søk senest onsdag 19. august
Om stillingen
Har du kompetanse innen Grensekontroll og ser etter en deltidsstilling? Vi har flere stillinger ledig.
Som grensekontrollør får du en meningsfull rolle hvor du blir en viktig del av et lag som jobber med trygghet, rettssikkerhet og kontroll av inn- og utreise på Schengens yttergrense.
Arbeidet består i hovedsak av grensekontroll i passboks, men du vil også kunne delta i oppgaver knyttet til bort- og utvisningssaker, transport og fremstillingsoppdrag samt territorialkontroll.
Stillingene er uniformert turnustjeneste (3-skift, 24/7/365), med utgangspunkt i en deltidsstilling på 20% - arbeid hver tredje helg, men annenhver helg kan vurderes.
Hos oss møter du et mangfoldig og inkluderende arbeidsmiljø med medarbeidere i ulik alder og bakgrunn - fra nyutdannede til erfarne grensekontrollører. Du får solid opplæring i grensekontroll og dokumentkontroll, og blir en del av en seksjon med høy kompetanse, samarbeid på tvers og et tydelig samfunnsoppdrag.
Vi er på jobb for et trygt Norge. Som en del av politiets viktige samfunnsoppdrag, skal vi forebygge og bekjempe kriminalitet, skape trygghet og ivareta rettssikkerheten. Vi tror at mangfold bidrar til bedre oppgaveløsning, og søker derfor medarbeidere med ulik bakgrunn, erfaring, perspektiv og kompetanse. Dersom du har behov for tilrettelegging i rekrutteringsprosessen eller arbeidshverdagen, vil vi gjøre vårt beste for å gi deg det du trenger.
Dette ser vi etter hos en ny medarbeider
Vi ser etter motiverte personer som er interessert i å være med å bekjempe grensekryssende kriminalitet ved hjelp av kunnskapsstyrt
grensekontroll på Norges hovedflyplass, Oslo lufthavn.
Vi stiller høye krav til faglig kompetanse, motivasjon, arbeidsmoral og etisk integritet.
Videre søker vi etter deg som til enhver tid opptrer profesjonelt og fungerer som en god ambassadør for politiet gjennom dine holdninger og
handlinger i det daglige arbeidet.
Gode kommunikasjonsevner, samt det å være serviceinnstilt og evne å jobbe selvstendig er viktig. I vår
vurdering av kandidater er blant annet dette noe vi vil legge vekt på samt evnen til å bidra til et inkluderende og respektfullt arbeidsmiljø.
Arbeidsoppgaver
- Førstelinje grensekontroll, inn- og utreisekontroll til Norge og Schengenområdet
- Bistå i bort- og utvisningssaker
- Territorialkontroll
- Delta i transport- og fremstillingsoppdrag
- Andre oppgaver pålagt av ledelsen
Kvalifikasjoner
Dette må du ha for å være kvalifisert:
- Minimum generell studiekompetanse/yrkeskompetanse
- Førerkort klasse B manuell. Søkere som kun har førerkort på automatgir må være villige til å gjennomføre ny oppkjøring på manuelt gir innen 6 måneder etter ansettelse. Seksjonen disponerer i hovedsak biler med manuelt gir, og ansatte i førstelinje vil over tid inngå i beredskap
- God fysisk og psykisk helse
- Gjennomføre og bestå obligatorisk opplæring
- God muntlig og skriftlig fremstillingsevne på norsk og engelsk
- Gode generelle datakunnskaper
- Erfaring innen 1. linje grensekontroll eller student B2/B3 fra Politihøgskolen. Søkere fra Politihøgskolen som ikke har kompetanse på 1. linje grensekontroll må påregne kveldsundervisning de første ukene
- Du må ha plettfri vandel og være skikket for tjeneste for å kunne ansettes i politiet. Uttømmende og utvidet politiattest skal innhentes og fremlegges før eventuell ansettelse. Ved vurderingen av om du er skikket for tjeneste i politiet, kan det bli innhentet opplysninger om deg fra politiets registre
Det er også ønskelig med:
- Minimum ett års høyere utdanning (høyskole eller universitet) innen relevant fagområde. Relevant erfaring kan kompensere for manglende formell utdanning
- Interesse for og /eller kompetanse innen grense - og/eller utlendingsfeltet
- Kulturforståelse
Personlige egenskaper
- Gode kommunikasjonsevner
- Serviceinnstilt
- Omstillingsevne
- Kunne jobbe selvstendig og i team
- Evne til å ta i bruk ny teknologi
- Motivert og engasjert
Som medarbeider i politiet har du høy etisk bevissthet, du kjennetegnes av å være modig og helhetsorientert, du viser respekt og er tett på. Du kan lese mer om våre etiske retningslinjer og medarbeiderplattform her.
Dette kan vi tilby om du velger oss
- En utfordrende og spennende arbeidsplass for deg som vil være med på å forme fremtidens politi
- Stillingen lønnes som grensekontrollør (stillingskode 1416) med årslønn: kr. 476 000 - 570 000.
- Medlemskap i Statens pensjonskasse, med blant annet gode pensjons- og forsikringsordninger. Les mer på www.spk.no
- Gode arbeidsbetingelser (20% stilling, jobb hver tredje helg. Jobb hver andre helg kan avtales hvis ønskelig)
Mangfold i politiet
Dersom du har funksjonsnedsettelse, innvandrerbakgrunn eller hull i CV-en, er det anledning for å krysse av for dette i søknaden. Er du kvalifisert for stillingen, vil du bli vurdert for positiv særbehandling. Det innebærer at minst én søker fra hver av disse gruppene blir innkalt til intervju.
Vi mener at inkludering og mangfold er en styrke. Vi ønsker medarbeidere med ulike kompetanser, fagkombinasjoner, livserfaring og perspektiver for å bidra til enda bedre oppgaveløsning.
Les mer om positiv særbehandling når man søker jobb i staten her.
Opplysningene du gir, brukes til å utarbeide anonymisert statistikk som alle statlige virksomheter rapporterer i sine årsrapporter.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=uUTjHmSB_WcSlik søker du
Du søker ved å fylle ut CV i Jobb norges CV-skjema og skrive et kort søknadsbrev. I tillegg må du legge ved relevante vitnemål og attester. Relevante kandidater vil bli kalt inn til intervju.
Opplysninger om deg kan bli offentliggjort selv om du har anmodet om ikke å bli ført opp på søkerlisten. Dersom anmodningen ikke blir tatt til følge, vil du bli varslet om dette.
Kontaktperson for stillingen
Om bedriften
Øst politidistrikt er landets nest største med cirka 2000 medarbeidere som betjener i underkant av 740 000 innbyggere i 29 kommuner i Romerike, Follo og Østfold. Administrasjonsstedet i Øst politidistrikt ligger i Ski, kun 11 minutter med tog fra Oslo.
Særtrekk ved politidistriktet er at vi har tre av landets største grenseovergangssteder; Oslo lufthavn, Svinesund og Ørje. Det genererer kriminalitet spesielt innenfor vinning og narkotika, samt utlendingsfeltet. Flere av landets største byer er også lokalisert i politidistriktet. Sammen med store tettsteder, store landbruksområder og lang kystlinje gir dette politidistriktet en tilsvarende bredde i oppgaveløsningen med redningsoppdrag, patruljetjeneste, etterforskning, oppgaver knyttet til grensen, samt sivile gjøremål og forvaltningsoppgaver m.m. Forebyggende arbeid er en hovedstrategi for politidistriktet. Vi kan derfor tilby en arbeidsplass med varierte og spennende utfordringer.
Hovedregel ved ansettelse i staten er seks måneders prøvetid, jf. statsansatteloven § 15, første ledd.
Sektor
Offentlig
Del annonsen
Annonsedata
Rapporter annonse- Stillingsnummer
8f5215f1-5859-494e-89cf-7d2253b9901d
- Sist endret
30. juli 2026
- Hentet fra
jobbnorge
- Referanse
10304553