Ønsker du å ta en ph.d. innen kunstig intelligens og avansert dataanalyse?
Folketrygdfondet
Muségata 1, 9008 Tromsø
Om jobben
- Stillingstittel
- Ph.d. kandidat
- Type ansettelse
- Prosjekt, heltid 100%
- Antall stillinger
- 1
- Arbeidsspråk
- Norsk
Søk på jobben
Søk senest mandag 4. mai
Om stillingen
Folketrygdfondet søker en kandidat til en midlertidig ph.d.-stilling i samarbeid med Universitetet i Tromsø (UiT). Stillingen gir en unik mulighet til å ta en ph.d. i skjæringspunktet mellom avansert kunstig intelligens, statistikk/matematikk og finans, samtidig som du jobber tett på reelle problemstillinger hos en av Norges viktigste kapitalforvaltere.
Ansettelse er forutsatt at Norges forskningsråd innvilger støtte til ph.d.-prosjektet, samt at kandidaten tas opp til ph.d.-program ved UiT. Manglende tildeling av støtte vil medføre at stillingen ikke opprettes.
Stillingen er en midlertidig prosjektstilling med varighet på inntil tre år, med mål om å fullføre en ph.d.-grad i samarbeid med UiT. Du vil være ansatt i Folketrygdfondet i hele perioden, med arbeidssted i Tromsø, og ha faglig veiledning både fra UiT og fra interne ressurser hos oss. Minst ett av årene skal være hos Folketrygdfondet i Tromsø. Arbeidsspråket er norsk.
Ph.d.-prosjektet vil fokusere på kunstig intelligens, med hovedvekt på ett eller flere av disse områdene:
- Generativ AI
- Agentbaserte systemer
- Avansert statistisk modellering og probabilistiske metoder
- Skalerbar programvarearkitektur for AI-systemer
Temaet vil utformes i samarbeid mellom kandidaten, UiT og Folketrygdfondet, og knyttes til relevante problemstillinger innen kapitalforvaltning, analyse, beslutningsstøtte og/eller markedsforståelse. Som del av søknaden ber vi om en kort prosjektbeskrivelse, maks to sider, inkludert litteraturreferanser. Beskriv et relevant prosjekt og redegjør for tema, forskningsspørsmål og en begrunnelse for valgene. Den endelige prosjektbeskrivelsen vil bli utviklet i samarbeid med veileder. Legg inn generell informasjon om stillingen.
Etter søknadsfristens utløp vil det bli utarbeidet en offentlig søkerliste med navn på søkerne. Dersom du ber om å bli unntatt fra denne listen, må dette begrunnes i søknaden. Vi gjør oppmerksom på at opplysninger om søkere kan bli offentliggjort selv om søkere har bedt om å ikke bli ført opp på den offentlige søkerlisten. Blir det aktuelt, vil vi ta kontakt før offentliggjøring.
Kvalifikasjonskrav
Vi søker primært sterke tekniske kandidater. Finansbakgrunn er en fordel, men ikke et krav. Dokumentert mastergrad er en forutsetning for å tiltre i stillingen. Du kan fortsatt søke dersom du er nær ved å levere eller nylig har levert masteroppgaven. Da må du legge ved et utkast av oppgaven og en uttalelse fra veileder eller institusjon om når det forventes at oppgaven er ferdig.
- Fullført mastergrad, eller tilsvarende, innen:
- informatikk, datavitenskap, kunstig intelligens, finans, og/eller økonomi
- matematikk, statistikk, fysikk, eller andre relevante kvantitative fag
- Solid faglig fundament i matematikk og statistikk
- Dokumentert evne til selvstendig, analytisk og strukturert arbeid
- Erfaring med:
- maskinlæring, deep learning, LLM‑er
- statistisk modellering og inferens
- utvikling av robuste, skalerbare systemer
- Erfaring fra forskning, open‑source‑bidrag eller krevende utviklingsprosjekter
- Kunnskap om eller interesse for finans og kapitalmarkeder
Vitnemål og karakterutskrifter må legges ved søknaden
Hvem ser vi etter?
Vi ser etter deg som:
- Er faglig nysgjerrig og har svært høye ambisjoner
- Trives med komplekse problemstillinger uten fasitsvar
- Kombinerer teoretisk dybde med praktisk gjennomføringsevne
- Motiveres av arbeid i skjæringspunktet mellom forskning og anvendt utvikling
- Arbeider godt både selvstendig og i samarbeid med andre
- Har interesse og motivasjon for å jobbe med problemstillinger innen finans
Vi tilbyr
- En sjelden mulighet til å ta en ph.d. i tett samarbeid med et ledende fagmiljø og en sentral samfunnsaktør
- Arbeid med reelle data og problemstillinger av høy kompleksitet
- Gode muligheter for faglig utvikling, konferansedeltakelse og publisering
- Et sterkt og tverrfaglig arbeidsmiljø
- Dedikert veileder fra UiT og fra Folketrygdfondet
Kontaktpersoner for stillingen
Om bedriften
Folketrygdfondet er en aktiv, langsiktig og ansvarlig investor som forvalter Statens pensjonsfond Norge og Statens fond i Tromsø. Vi har i dag 64 ansatte i Oslo og Tromsø. Folketrygdfondet er den største institusjonelle investoren på Oslo Børs.
Forvaltningskapitalen er på over 400 milliarder kroner, noe som utgjør ca. 11 prosent av hovedindeksen og ca. 5 prosent av det norske aksjemarkedet. Kapitalen er også investert i Sverige, Danmark og Finland, og investeres i både aksjer og rentepapirer.
Sektor
Offentlig
Nettsted
Del annonsen
Annonsedata
Rapporter annonse- Stillingsnummer
84a45f15-0526-4348-a355-aace2b2bb28a
- Sist endret
16. april 2026
- Hentet fra
jobbnorge
- Referanse
10291388