ID-spesialist - Grensekontrollør
Øst politidistrikt
Edvard Munchs veg, 2061 Gardermoen, Hjemmekontor ikke mulig
Om jobben
Stillingstittel
ID-spesialist - Grensekontrollør
Type ansettelse
Fast, heltid 100%
Arbeidsspråk
Norsk eller engelsk
Antall stillinger
1
Søk på jobben
Søk senest søndag 29. juni
Om stillingen
Nasjonal seksjon grenseforvaltning er gitt ansvar og myndighet til å lede nasjonalt tjenesteforvalteroppdrag helhetlig grenseforvaltning for "inn- og utreisekontroll" og "alminnelig utlendingskontroll". NKG skal gjennom dette oppdraget sikre nødvendig fremdrift av tjenesteforvalteroppdraget og hensiktsmessig utvikling innen tjenestene. I den forbindelse ser vi behov for å utvide vår gruppe med kompetente ID-spesialister for å imøtekomme behovene i tiden fremover. Nasjonalt kompetansesenter grensekontroll (NKG) har inntil to ledige stillinger som ID-spesialist, Øst politidistrikt.
Seksjonen er organisert i Felles enhet for utlending og forvaltning (FUF), Øst politidistrikt. Vi er lokalisert på Oslo lufthavn.
Vi kan tilby en variert og travel arbeidshverdag med mange dyktige kolleger. Ansvarsområdet til ID-spesialistene er å være lokal og nasjonal fagressurs/spesialist for identitetsområdet innen helhetlig grenseforvaltning for "inn- og utreisekontroll" samt "alminnelig utlendingskontroll".
Stillingene går to-skift turnus med arbeid hver fjerde helg.
Vi er på jobb for et trygt Norge. Som en del av politiets viktige samfunnsoppdrag, skal vi forebygge og bekjempe kriminalitet, skape trygghet og ivareta rettssikkerheten. Vi tror at mangfold bidrar til bedre oppgaveløsning, og søker derfor medarbeidere med ulik bakgrunn, erfaring, perspektiv og kompetanse. Dersom du har behov for tilrettelegging i rekrutteringsprosessen eller arbeidshverdagen, vil vi gjøre vårt beste for å gi deg det du trenger.
Dette ser vi etter hos en ny medarbeider
Vi ser etter deg som har interesse for fagfeltet og som liker å arbeide i team. Vi ønsker deg som opptrer profesjonelt og fungerer som en god ambassadør for NKG og politiet for øvrig gjennom dine holdninger og handlinger i ditt daglige arbeide. I vår vurdering av kandidater er blant annet dette noe vi vil legge vekt på samt evnen til å bidra til et inkluderende og respektfullt arbeidsmiljø.
Arbeidsoppgaver
- Inngå som spesialist på reisedokumenter og ID-undersøkelser i turnustjeneste i tilknytning til grensekontroll.
- Planlegge, gjennomføre, evaluere, utvikle og vedlikeholde opplæringsaktiviteter for 1. og 2. linje.
- Delta i relevante lokale, nasjonale og internasjonale faglige fora.
- Bidra til deling av informasjon og etterretning vedørende misbrukte dokumenter og identiteter.
- Bidra til kontinuerlig forbedring av det faglige nivået i inn- og utreisekontroll gjennom å være bindeledd mellom nasjonalt fagansvar og praksisen (arbeidsprosessene) som utføres i 1. og 2. linje.
- Delta i relevant opplæring og operasjoner i regi av Frontex.
- Bidra til god samhandling på tvers i seksjonen, politidistriktet og politiet for øvrig.
- Bidra inn i seksjonens øvrige ansvarsområder.
Kvalifikasjoner
Dette må du ha for å være kvalifisert:
- Relevant utdanning på bachelornivå. Lang, relevant erfaring kan kompensere for dette utdanningskravet
- Relevant kompetanse og erfaring innen identitet og dokumentkontroll (ID)
- God muntlig og skriftlig fremstillingsevne på norsk og engelsk
- Må tilfredsstille kravene til sikkerhetsklarering og autorisasjon for BEGRENSET (Du kan lese mer om sikkerhetsklarering på Nasjonal sikkerhetsmyndighets sider:https://nsm.no/fagomrader/personellsikkerhet/sikkerhetsklarering/)
- Du må ha plettfri vandel og være skikket for tjeneste i politiet og politiattest (uttømmende og utvidet) må innhentes ved ev. ansettelse jfr. politiloven § 18 og politiregisterloven § 41.
Det er også ønskelig med:
- Erfaring med undervisning og instruksjon
- Teknisk interesse
- Nysgjerrig på fagfeltet og dets utvikling
Personlige egenskaper
- Må være en god rollemodell gjennom holdninger, inkludering og kompetanse
- Handlekraftig og initiativrik med gjennomføringsevne
- Evne til å motivere og utvikle medarbeidere
- Nøyaktig og strukturert
Som medarbeider i politiet har du høy etisk bevissthet, du kjennetegnes av å være modig og helhetsorientert, du viser respekt og er tett på. Du kan lese mer om våre etiske retningslinjer og medarbeiderplattform her.
Dette kan vi tilby om du velger oss
- Stillingen lønnes som grensekontrollør - ID-spesialist (stillingskode 1416) med årslønn: kr. 690 000-720 000.
- Medlemskap i Statens pensjonskasse, med blant annet gode pensjons- og forsikringsordninger. Les mer her.
- Gode arbeidsbetingelser jf. statens personalhåndbok
Mangfold i politiet
Dersom du har funksjonsnedsettelse, innvandrerbakgrunn eller hull i CV-en, er det anledning for å krysse av for dette i søknaden. Er du kvalifisert for stillingen, vil du bli vurdert for positiv særbehandling.
Det innebærer at minst én søker fra hver av disse gruppene blir innkalt til intervju.
Les mer om positiv særbehandling når man søker jobb i staten her.
Opplysningene du gir, brukes til å utarbeide anonymisert statistikk som alle statlige virksomheter rapporterer i sine årsrapporter.
. Video: https://www.youtube.com/watch?v=uUTjHmSB_WcSlik søker du
Du søker ved å skrive et kort søknadsbrev, registrere utfyllende CV og legge ved relevante vitnemål og attester.
Opplysninger om deg kan bli offentliggjort selv om du har anmodet om ikke å bli ført opp på søkerlisten. Dersom anmodningen ikke blir tatt til følge, vil du bli varslet om dette.
Kontaktpersoner for stillingen
Om bedriften
Øst politidistrikt er landets nest største med cirka 2000 medarbeidere som betjener i underkant av 740 000 innbyggere i 29 kommuner i Viken. Administrasjonsstedet i Øst politidistrikt ligger i Ski, kun 11 minutter med tog fra Oslo.
Særtrekk ved politidistriktet er at vi har tre av landets største grenseovergangssteder; Oslo lufthavn, Svinesund og Ørje. Det genererer kriminalitet spesielt innenfor vinning og narkotika, samt utlendingsfeltet. Flere av landets største byer er også lokalisert i politidistriktet. Sammen med store tettsteder, store landbruksområder og lang kystlinje gir dette politidistriktet en tilsvarende bredde i oppgaveløsningen med redningsoppdrag, patruljetjeneste, etterforskning, oppgaver knyttet til grensen, samt sivile gjøremål og forvaltningsoppgaver m.m. Forebyggende arbeid er en hovedstrategi for politidistriktet. Vi kan derfor tilby en arbeidsplass med varierte og spennende utfordringer.
Vi mener at inkludering og mangfold er en styrke. Vi ønsker medarbeidere med ulike kompetanser, fagkombinasjoner, livserfaring og perspektiver for å bidra til enda bedre oppgaveløsning.
Dersom det er kvalifiserte søkere med funksjonsnedsettelse, hull i CV-en eller innvandrerbakgrunn, skal vi innkalle minst én søker i hver av disse gruppene til intervju. For å bli vurdert som søker i disse gruppene, det vil si positivt særbehandlet på denne måten, må søkerne oppfylle visse krav. Les mer om kravene på Arbeidsgiverportalen.
Hovedregel ved ansettelse i staten er seks måneders prøvetid, jf. statsansatteloven § 15, første ledd.
Opplysninger om søkeren kan bli offentliggjort selv om søkeren har anmodet om ikke å bli ført opp på søkerlisten. Dersom anmodningen ikke blir tatt til følge, vil søkeren bli varslet om dette.
Sektor
Offentlig
Del annonsen
Annonsedata
Rapporter annonse- Stillingsnummer
5e94eb2e-e879-4a5c-8e7d-1e6803a07478
- Hentet fra
jobbnorge
- Referanse
10253656