Bastøy fengsel - skipsfører
Bastøy fengsel
Bastøy, 3191 Horten, Hjemmekontor ikke mulig
Om jobben
Stillingstittel
Bastøy fengsel - skipsfører
Type ansettelse
Fast, heltid 100%
Arbeidsspråk
Norsk eller engelsk
Antall stillinger
1
Søk på jobben
Søk senest søndag 19. oktober
Om stillingen
Bastøy fengsel har ledig fast 100 % stilling som skipsfører/verksbetjent ved maritim avdeling.
Maritim avdeling er en del av kvalifiseringsavdelingen ved fengselet, sammen med landbruk, teknisk avdeling, kjøkken og butikk. Avdelingen disponerer i dag MF Vederøy og passasjerbåten Osterøy. MF Vederøy er en døgnbemannet ferge som går i rute mellom Horten og Bastøy, med kapasitet til å frakte inntil 30 tonn på dekk og opptil 70 passasjerer. Fergen bemannes av fem faste skippere som går turnus.
Stillingen innebærer ansvar for å føre fengselets fartøy, samtidig som du vil ha en viktig rolle som verksbetjent. Det betyr å planlegge, lede og følge opp opplæring og sysselsetting av innsatte, samt å ta selvstendige beslutninger innen eget ansvarsområde. Arbeidet krever god sikkerhetstenkning, evne til tydelig grensesetting og håndtering av konflikter. Like viktig er rollen som veileder og samtalepartner for innsatte, med mål om å bidra til faglig og personlig kvalifisering.
Som skipsfører må du forholde deg til omfattende notoritets- og dokumentasjonskrav i skipsfarten. Bastøy fengsel benytter Fleet Manager som internkontrollsystem.
Arbeidsoppgaver
- Fører av fengselets fartøy
- Ansvar for enklere vedlikehold av fartøyene
- Motivere, veilede, undervise og instruere innsatte i opplæring og arbeid
- Miljøarbeid i forhold til innsatte
- Være delaktig i fengslets sikkerhetsarbeid
- Oppdatere vedlikeholdssystem og planlegging av årlig kontroll og gjennomføring av verkstedsopphold
- Saksbehandling og oppfølging av kvalitetssystem for fartøyet
- Ansvar for gjennomføring av forskriftspålagte øvelser
- Delta i utarbeidelse av skipsførers gjennomgang
- Sikre god ledelse, samhandling og kommunikasjon
- Være aktiv medspiller i den faglige og sikkerhetsmessige utviklingen av Bastøy fengsel
Den som ansettes må påregne endringer i ansvars- og myndighetsområde
Utdanning og erfaring
Du må ha- Dekksoffiser, minimum D5-sertifikat
- Minimum ett års relevant erfaring som skipsfører
- Godkjent helseerklæring
- ROC/GMDSS
- Sikkerhetskurs samt passasjer- og krisehåndteringskurs
- God muntlige og skriftlige fremstillingsevne
- God kunnskap og erfaring i bruk av IKT - systemer eller verktøy
- Førerkort klasse B, manuelt gir
- Beherske flere språk enn norsk, minimum engelsk (muntlig)
- Erfaring med å jobbe med mennesker i utfordrende livssituasjoner
- Flerkulturell bakgrunn eller kompetanse
- Erfaring både fra maritim virksomhet og miljøarbeid
- Erfaring med å jobbe i institusjon som fengsel, psykiatri, rus, barnevern eller annet
- Erfaring med å arbeide med personer med rusutfordringer
Den som ansettes må være villig til å gjennomføre kriminalomsorgens verksbetjent utdanning.
Personlige egenskaper
- Du er modig og uredd i møte med folk i vanskelige situasjoner, er god til å lytte og kommunisere med alle du møter
- Er initiativrik, løsningsorientert og strukturert medarbeider
- Du fungerer godt i grupper hvor du skal samarbeide mot felles mål
- Evne til sikkerhetstenkning
- Du er tålmodig, ansvarsfull og fleksibel samt ha evnen til å motivere mennesker i vanskelige livssituasjoner
- Du evner å jobbe etter planer, også i situasjoner hvor den enkleste løsningen kan være å gå utenom den
- Du har god evne til til å regulere egne følelser
- Ser at ditt bidrag til arbeidsmiljøet betyr en god arbeidsplass for deg og dine kollegaer
- Personlige egenskaper i tråd med kriminalomsorgens verdisyn og yrkesetiske retningslinjer
Vi tilbyr
- Meningsfulle oppgaver i en etat med et viktig samfunnsoppdrag
- Gode pensjons-, forsikrings- og låneordninger i Statens pensjonskasse
- Ansatte har mulighet til en time trening i arbeidstiden
- Stillingen som 0275 verksbetjent lønnes fra kr 520 000 - 573 000 per år, avhengig av ansiennitet
- Det blir trukket 2 % innskudd til Statens pensjonskasse.
Generell informasjon
Kriminalomsorgen mener at inkludering og mangfold er en styrke. Vi ønsker oss medarbeidere med ulik kompetanse, livserfaring og perspektiv for å kunne bidra til en enda bedre oppgaveløsning.
Dersom det er kvalifiserte søkere med funksjonsnedsettelse, hull i CV-en eller innvandrerbakgrunn, skal vi innkalle minst én søker i hver av disse gruppene til intervju.
Kjenner du deg igjen i en av disse kategoriene, kan du krysse av i jobbsøkerportalen vår. Du kan lese mer om kravene for å bli vurdert som søker i disse gruppene her.
Vi gjør oppmerksom på at det må ikke være noe å utsette på vandelen til den som ansettes. Dette må dokumenteres med en uttømmende politiattest forut for ansettelse.
Vi gjør også oppmerksom på at opplysninger om søkere kan bli offentliggjort selv om søker har bedt om å være unntatt søkerlisten. Søker vil i så fall bli varslet om dette og gitt anledning til å trekke søknaden.
Den som ansettes må rette seg etter organisasjonsmessige eller andre endringer som blir bestemt om arbeidsområdet.
Nærmere opplysninger om stillingen fås ved henvendelse til Bjørn Robert Orten Groven, tlf 41316916
Søknad og CV sendes elektronisk via linken "Søk stillingen" på denne siden. Fullstendige opplysninger om relevant utdanning og arbeidserfaring må fylles inn i det elektroniske skjemaet. Vitnemål og attester må følge søknaden. Vi ber om at du henter vitnemål fra Vitnemålsportalen direkte i Jobbnorge når du søker stillingen.
For spørsmål om elektronisk utfylling av CV kan Jobbnorge kontaktes på 75 54 22 20.
Kontaktperson for stillingen
Om bedriften
Kriminalomsorgens samfunnsoppdrag er å gjennomføre varetektsfengsling og straffereaksjoner på en måte som er betryggende for samfunnet og som motvirker straffbare handlinger. Målet vårt er at den domfelte etter soning skal velge å leve et kriminalitetsfritt liv. Vår visjon er «Straff som endrer» og våre verdier er: trygghet, åpenhet og nytenking som er førende for vår atferd og som organisasjon. Les mer om vår virksomhetsstrategi her. Kriminalomsorgen består av Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI), Kriminalomsorgens høyskole og utdanningssenter (KRUS) og fem regioner med cirka 60 lokale fengsler og friomsorgskontor. Region sør omfatter fengsler og friomsorgskontor med nærmere 700 ansatte i Buskerud, Vestfold og Telemark. Regionadministrasjonen ligger i Tønsberg.
Bastøy fengsel er det største lavsikkerhetsfengslet i Norge. Fengselet ligger på Bastøy i Oslofjorden og er en del av Horten kommune. Øya er på ca. 2300 dekar og fungerer som et eget lite lokalsamfunn med ca. 80 bygninger, veier, strandsoner, kulturlandskap, fotballbane, dyrket mark og skog. Bastøy fengsel legger vekt på innsattes ansvarsutvikling samt økologiske og humanistiske verdier. I tillegg til selve fengselsdriften med dens mange avdelinger, finnes det butikk, bibliotek, informasjonskontor, helsetjeneste, kirke, skole, NAV, kaianlegg, fergedrift og eget fyr med fasiliteter for utleie for mindre møter og seminarer.
Sektor
Offentlig
Del annonsen
Annonsedata
Rapporter annonse- Stillingsnummer
261c13e3-85b7-430e-8c86-2c2cb9449a22
- Hentet fra
jobbnorge
- Referanse
10264309